Dostępne wybory już na półmetku

Od kilku miesięcy biorę udział w posiedzeniach podkomisji nadzwyczajnej ds rozpatrzenia projektu ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych (druk nr 2800) i prace wydają się zmierzać do szczęśliwego końca. Podkomisja niedługo zakończy prace i przedstawi sprawozdanie w komisji, a potem projekt zostanie skierowany do drugiego czytania. Może nawet przepisy wystartują przy najbliższych wyborach…

Najważniejszą dla mnie zmianą jest ograniczenie formalności urzędowych, które pozostawiono wyłącznie w wypadku głosowania korespondencyjnego. Ze wszystkich pozostałych instrumentów będą mogli korzystać wszyscy niepełnosprawni wyborcy, choć czasem będą musieli poinformować o chęci skorzystania, na przykład z nakładki do głosowania. Będą to mogli jednak zrobić wysylając emaila lub po prostu dzwoniąc do swojeje gminy.

Zrezygnowano z "asystenta wyborczego", który był powieleniem rozwiązania z Kodeksu wyborczego, a wcześniej – Ordynacji wyborczej do Sejmu RP i Senatu RP. Rozwiązały się też bodaj wszystkie problemy z głosowaniem przez obcokrajowców w wyborach w Polsce. Projekt został dosyć poważnie skrócony i uproszczony, a prawdopodobnie stanie się wkrótce projektem nowelizacji Kodeksu wyborczego. W ten sposób będziemy mieli spójne prawo wyborcze zamiast specjalnej ustawy.

Chociaż praca jeszcze nie jest zakończona, to jednak jestem zadowolony, że zobaczyłem codzienną pracę parlamentarną. Oczywiście świat jest o wiele bardziej skomplikowany, niż to pokazują media, ale jednak warto tego doświadczyć na własnej skórze. Posłowie są jak my wszyscy – jedni pracowici, a inni leniwy. Podobnie jest z urzędnikami rządowymi i pracownikami organizacji pozarządowych. Takie spojrzenie zbliża do ludzi, bo pozwala na nich spojrzeć jak na istoty żyjące, a nie manekiny z TV.

Jeszcze pewnie potrwa to z miesiąc i powstaną ze dwie lub trzy iteracje projektu, ale już teraz kształt ustawy wydaje się dopracowany. Szlifowanie i doprecyzowanie trwa, a wkrótce ostateczny efekt zostanie opublikowany. Wtedy potrzebne będzie poparcie społeczne, o które apeluję już teraz.

Reklamy

3 Responses to Dostępne wybory już na półmetku

  1. anty_bzdet says:

    Niewidomi radzą sobie świetnie bez samozwańczych rzeczników!

  2. Penelopa says:

    A tak naprawdę to bardzo się cieszę, że wreszcie coś w tej kwestii się robi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: