Kolejne cztery lata minęły, a Konwencja wciąż nie jest ratyfikowana

Właśnie minęła czwarta rocznica podpisania przez Polskę Konwencji NZ o prawach osób niepełnosprawnych. Minęły zatem także cztery lata bez jej ratyfikacji. Trudno powiedzieć, jak długo jeszcze będziemy na to czekać.

Przypominam o tym traktacie co roku  na koniec marca i żywię nadzieję, że to już ostatni raz. Co prawda przeglądając blog znalazłem chociażby życzenia na 2010 rok, a pośród nich właśnie to o ratyfikacji. Czekam i pewnie w końcu się doczekam.

Teraz zyskaliśmy silnego promotora w osobie prof. Lipowicz – Rzecznika Praw obywatelskich. W rocznicę podpisania Konwencji zorganizowała konferencję prasową poświęconą temu tematowi. Być może będzie więcej takich wydarzeń w ciągu najbliższego roku, więc może i społeczeństwo lepiej pozna ten ważny dokument.

Na konferencji była mowa o samej Konwencji i stanie jej ratyfikacji w innych krajach. Była też mowa o prawie wyborczym i do dostępnej informacji. Krystyna Mrugalska opisała także, jak się ma Konwencja do innych dokumentów międzynarodowych, przede wszystkim unijnych.

Na pytania o koszty ratyfikacji padła bardzo ciekawa odpowiedź. Otóż warto się przyjrzeć nie tylko temu, ile wdrożenie Konwencji będzie kosztować, ale także temu, czy już wydatkowane pieniądze są dobrze wydawane. W szczególności mowa była o dofinansowywaniu wynagrodzeń pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.

I jeszcze jedna uwaga – wbrew temu, co napisał dziennikarz z portalu Gazeta.pl – ja nie oczekuję kart do głosowania w brajlu. Dziennikarz nieco skrócił i uprościł moją wypowiedź, a przez to ją zniekształcił. To się jednak czasem zdarza, więc jakoś tym razem się nie przejmuję.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: