Trzeba się narobić, żeby zrobić niedostępny dokument

Dzisiaj znowu opadły mi ręce. Szukam klucza do zrozumienia mentalności ministerialnego urzędnika, bo po prostu nie rozumiem… Oto jak wkłada się pracę w robienie niedostępnych dokumentów.

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, w którym opisuje się wymogi odnośnie informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne. Jest tam mowa także o dostępności, chociaż w sposób bardzo źle przemyślany. Kto ciekawy naszych uwag, ten niech zajrzy pod tekst projektu i poczyta dokumenty nadesłane od różnych instytucji. Ta propozycja nie jest jednak skierowana do niewidomych obywateli.

Opublikowane pliki PDF są bowiem całkowicie niedostępne. Są to zeskanowane dokumenty, a zamiast przetworzyć te pliki do wersji edytowalnych i przeszukiwalnych – po prostu wypuszczono do BIP grafikę.

Dlaczego się tak irytuję? Przecież to standardowe zachowanie i procedura… Otóż wcale nie! Po pierwsze – rozporządzenie traktuje między innymi o dostępności, więc jakoś tak głupio wyjątkowo. Po drugie – w taki sam sposób opublikowano nasze uwagi do rozporządzenia. A my je wysłaliśmy pocztą elektroniczną w formacie DOC.

Coś się zatem wydarzyło po drodze i zakładam następujący scenariusz: urzędnik otrzymuje emaila z plikiem, drukuje go, potem skanuje, zapisuje w formacie PDF i umieszcza na stronie. Ja rozumiem, że jest ustawa dziesiątkująca urzędników administracji centralnej, ale proszę wykazywać się pracowitością w inny sposób. Można na przykład brać niedostępne pliki PDF i przerabiać na dostępne, co byłoby pożyteczne. Jeżeli już ktoś koniecznie musi się wykazywać umiejętnością konwersji analog-cyfra, to niechaj to robi w sposób prawidłowy.

I pomyśleć, że nie dalej jak wczoraj zwracaliśmy znowu uwagę urzędników różnych ministerstw na dostępność… Karawana idzie dalej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: