Czy głuchoślepota istnieje?

Poniżej zamieszczam informację od Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym. Co Wy na to?

Polska nadal nie uznaje głuchoślepoty za odrębną niepełnosprawność

– 7 lat zobowiązań, 500 dni obietnic

Dziś (12 kwietnia) mija 7 lat od uchwalenia przez Parlament Europejski Deklaracji Praw Osób Głuchoniewidomych. Zaleca ona Państwom Członkowskim UE uznanie głuchoślepoty jako niepełnosprawności w krajowych systemach prawnych. Niestety, w Polsce głuchoniewidomi nadal w świetle prawa nie istnieją.

Dziś mija również 500 dni od dnia, w którym Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Jarosław Duda, złożył obietnicę prawnego uznania głuchoślepoty jako niepełnosprawności. Żeby to zrobić, wystarczy zmiana jednego przepisu w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Niestety, Polska nadal nie widzi i nie słyszy swoich głuchoniewidomych obywateli.

Po półtora roku prac (!) MPiPS przedstawił propozycję przepisu definiującego osoby głuchoniewidome. W opinii środowiska osób głuchoniewidomych: ignorując elementarną wiedzę merytoryczną oraz praktykę zagraniczną w zakresie głuchoślepoty, „uzdrawia” ona, a tym samym pozbawia tożsamości połowę osób głuchoniewidomych w Polsce – 2500 głuchoniewidomych obywateli RP.

Przepis w zaproponowanym przez MPIPS kształcie otrzymał opinię negatywną Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, Polskiego Związku Niewidomych, Polskiego Związku Głuchych oraz samej Krajowej Rady Konsultacyjnej Ds. Osób Niepełnosprawnych przy Pełnomocniku Rządu (!).

Grzegorz Kozłowski, Przewodniczący Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym: Jako że głos strony społecznej, głos osób głuchoniewidomych w ich własnej sprawie, był i jest konsekwentnie ignorowany, a opinia publiczna dezinformowana w odniesieniu do postulatów środowiska, obawiam się, że w przyszłym roku, w 8 rocznicę Deklaracji Praw Osób Głuchoniewidomych przyjętej przez Parlament Europejski, możemy obchodzić jeszcze smutniejsze święto – święto tajemniczej niepełnosprawności nazwanej urzędowo głuchoślepotą, która jednak z osobami głuchoniewidomymi będzie miała niewiele wspólnego. Mniej więcej tyle, ile deklaracje i obietnice strony rządowej mają wspólnego z rzeczywistymi intencjami i działaniami urzędników resortu pracy i polityki społecznej (odnośnie wprowadzenia „absolutnie uzgodnionej społecznie” definicji głuchoślepoty najpierw od 1 stycznia br., a ostatnio – „najpóźniej 15 marca br.”).

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: