Dostępność w rozporządzeniu – może i potrzebna, ale bez przesady

Spędziłem dzisiaj kilka godzin na konferencji uzgodnieniowej w MSWiA w sprawie rozporządzenia, w którym znaleźć się ma odniesienie do WCAG 2.0. Zapis w rozporządzeniu wywołał standardową dyskusję w stylu "przecież tutaj i tak nie mogą pracować niepełnosprawni". A zatem niech sobie będzie ta dostępność, ale bez zbytniej przesady.

Chodzi oczywiście o ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia ……………………………… 2011 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, gdzie w paragrafie 13 znalazł się obowiązek implementowania w wyżej wzmiankowanych systemach specyfikacji WCAG 2.0 na poziomie AA. Odezwały się głosy, o dziwo – ze strony społecznej, że to są duże koszty, a korzyść niewielka. Znam to doskonale, bo przecież i w wypadku rozmów z sektorem komercyjnym pojawiają się te same argumenty.Byłbym jednak niesprawiedliwy, gdybym napisał, że ta negacja była obecna we wszystkich wypowiedziach. Więcej – takich wypowiedzi była mniejszość. To jednak duży postęp w porównaniu do przeszłości. Teraz polityczna poprawność powstrzymuje przed wypowiadaniem sądów stawiających wypowiadającego na pozycji zacofańca. Jakaś korzyść z tej poprawności jednak jest.

Dyskurs toczył się wokół decyzji, czy dostępność ma dotyczyć „zewnętrza” systemów, czy też także interfejsów wewnętrznych. Nikt nie podjął się zdecydowania o tak ważnej sprawie i pozostawiono to Komitetowi Rady Ministrów, jako instytucji władnej podjąć decyzję skutkującą dodatkowymi wydatkami. Trzeba zatem sprawy pilnować dalej.

Niezależnie od ostatecznej decyzji, krok naprzód został wykonany i dostępność oraz związana z nią specyfikacja WCAG będą wreszcie obecne w obrocie prawnym. To wymusi na firmach i programistach konieczność nauczenia się nowych rzeczy, co podniesie ich wartość na rynku pracy. A ponieważ także systemy teleinformatyczne staną się bardziej dostępne, to będzie jak w raju. No dobra, na początek jak w czyśćcu, ale to i tak całkiem nieźle.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: