Dla GUS dostępność jest dodatkową funkcjonalnością

Jak zapewne niektórzy wiedzą, Głównemu Urzędowi Statystycznemu (GUS) zdarzyła się wpadka z formularzem samospisu. Wpadka ta to dosyć poważne uchybienia dotyczące dostępności formularza – poczynając od wygasającego kodu obrazkowego, na automatycznie uruchamianych skryptach kończąc. Problem był zgłoszony przez kilka organizacji oraz osoby fizyczne. No i GUS popełnił odpowiedź, która jest jeszcze większą wtopą.

Uprzejmie informuje, że NSP 2011 realizowany jest w oparciu o rozległy skomplikowany, dedykowany system informatyczny, który jednakże z uwagi na fakt wykorzystywania go jedynie w przeciągu 3 miesięcy z natury rzeczy nie może uwzględniać wszystkich funkcjonalności. Dlatego też odstąpiono od wprowadzenia kosztownych funkcji dotyczących stosunkowo niewielkich populacji( np. samospis dostosowany dla osób niewidomych). Jednakże osoby te, nie zostały przez Główny Urząd statystyczny zostawione bez pomocy i możliwości spisania się. W zamian przygotowano możliwość odpowiedzi na pytania spisowe poprzez wywiad telefoniczny realizowany przez ankieterów statystycznych lub na pytania spisowe zadawane przez rachmistrzów spisowych w drodze wywiadu bezpośredniego. Ponadto, jeśli osoba niepełnosprawna lub starsza może skorzystać z pomocy osoby zaufanej( osoba z rodziny), to przy jej pomocy może dokonać spisu przez Internet. Osoby takie mogą również, udać się do Urzędu Gminy, w którym mieści się Gminne Biuro Spisowe i przy pomocy osoby z biura spisowego również dokonać spisu. Ponadto wywiad bezpośredni realizowany przez rachmistrza spisowego może być przeprowadzony w domu respondenta przy asyście osoby z Gminnego Biura Spisowego. Główny Urząd Statystyczny nie przewiduje wnoszenia korekt do funkcjonalności aplikacji formularza elektronicznego z uwagi na fakt, że jesteśmy już w połowie realizacji spisu, a każda zmiana pociąga za sobą również konsekwencje finansowe. Funkcjonalność aplikacji formularza elektronicznego testowana była przed rozpoczęciem spisu przez zespół metodologów i informatyków oraz konsultowane z osobami biur spisowych z terenu każdego województwa. Nie było założeń dotyczących wprowadzania do aplikacji sentyzatora mowy lub innych usprawnień dla osób niepełnosprawnych, gdyż łączyło się to ze zwiększonymi kosztami oraz wydłużeniem czasu przygotowania aplikacji. Jeżeli istnieją obawy co do wiarygodności rachmistrza lub ankietera dodatkowo informujemy, że dzwoniąc na Infolinię 0 800 800 800 lub 22 4444777 możliwe jest sprawdzenie wiarygodności tożsamości rachmistrza lub ankietera. Ponadto rachmistrz spisowy zobowiązany jest do noszenia na widocznym miejscu legitymacji zawierającej zdjęcie oraz imię i nazwisko rachmistrza, pieczęć urzędu statystycznego oraz pieczątkę imienną i podpis dyrektora urzędu statystycznego, który wydał legitymację. W celu dodatkowej weryfikacji tożsamości rachmistrza respondent może, dzwoniąc na infolinię, umówić na konkretny termin wizytę rachmistrza oraz otrzymać imię i nazwisko rachmistrza, który wywiad przeprowadzi. W dotychczas realizowanych spisach był tylko jeden sposób wzięcia udziału w spisie, właśnie poprzez rachmistrza i nie budziło to zastrzeżeń, również ze strony osób niepełnosprawnych lub starszych.

Treść tego pisma otrzymałem od Hanny Pasterny, która zgłosiła problem za pośrednictwem biura prof. Jerzego buzka. W pisemku tym popełniono tyle gaf, że złośliwe komentowanie zajęłoby mi więcej miejsca, niż zajmuje samo pismo. Pozwoliłem sobie zatem tylko na kilka lini sarkazmu.

Owszem, metoda zbierania informacji w poprzednich spisach nie budziła zastrzeżeń przy poprzednich spisach, bo innej nie było. Teraz zaś wprowadzono (i słusznie) nową metodę – samospis przez Internet. Dlaczego zatem ta metoda nie jest dostępna dla niepełnosprawnych obywateli. Przecież nowelizacja ustawy o informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne obowiązuje już niemal od roku. Cieszę się jednocześnie, że nie planowano wprowadzania do aplikacji „sentyzatora mowy”, czymkolwiek by nie był, bo byłoby to zupełnie zbędne. Natomiast twierdzenie, że skojarzenie w kodzie aplikacji etykiet i identyfikowalnych pól jest czasochłonne i kosztowne oznacza, że nikt nawet nie przyjrzał się problemowi. Zarówno etykiety, jak i identyfikatory pól formularzy są już w kodzie i jedynie niechlujność kodera sprawiła, że nie ma pomiędzy nimi logicznej łączności.

Ja wiem, że spisać mnie może rachmistrz spisowy (co zresztą się odbyło), ale w takim razie po co zrobiono samospis internetowy? Ot tak, żeby było nowocześnie i trendy? Jaki był cel wydania publicznych pieniędzy, jeżeli nie zapewnienie obywatelom możliwości spisania się samodzielnie, bez konieczności wpuszczania obcego do domu. Nawiasem mówiąc w obszernym piśmie zabrakło mi informacji, jak miałbym zapoznać się z legitymacją rachmistrza…

Szkoda, że GUS po prostu nie przyznał się do błędu, zamiast szukać wykrętów. Każdy może popełniać błędy, ale na nich trzeba się uczyć. Jeżeli w GUSie nie uznano tej wtopy za błąd, to stanie się bardzo źle. Dalej za dostępność będą brane rozwiązania protetyczne typu IWR czy inne „sentezatory”. A to przecież jest kosztowne, a grupa jest nieliczna, więc po co właściwie mielibyśmy to robić. Może po to, żeby było z sensem?.. Za dużo wymagam?

Reklamy

2 Responses to Dla GUS dostępność jest dodatkową funkcjonalnością

 1. Penelopa says:

  I znowu sprawę potraktowano „po łebkach”. Czy nikt już nie potrafi pracować dokładnie i z uwzględnieniem wszystkich obywateli naszego kraju? Pozdrawiam.

 2. No cóż… Mnie GUS wezwał do sprawozdania rocznego, jako przedsiębiorcę. Napisałem do nich, że serwis jest niedostępny dla programów odczytu ekranu i dostałem odpowiedź, że jest niedostępny, bo nie był dostępny dla spóźnialskich.
  Faktycznie, spóźniłem się ze sprawozdaniem, ale chciałem je zrobić w terminie, lecz z powodu tego, iż serwis sprawozdawczy jest częściowo niedostępny nie mogłem tego uczynić. Gdy sprawę tą podniosłem pisząc do GUS, dostałem odpowiedź, jak wspomniałem i zachętę, bym sprawozdanie jednak złożył przez Internet.
  Takie masło maślane.
  Skoro nakłada się na mnie obowiązek sprawozdawczy, to narzędzie za pomocą którego powinienem go zrealizować powinno być dostępne. Skoro nie jest, ja sprawozdania nie mogę złożyć.
  Powie ktoś, że mam widzących pracowników. Tak, ale dlaczego ja jako przedsiębiorca tego sam nie mogę uczynić, skoro taka moja wola, a widzący przedsiębiorcy mogą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: