Drugie czytanie nowelizacji Kodeksu wyborczego

Dzisiaj po godzinie piętnastej odbyło się drugie czytanie nowelizacji Kodeksu wyborczego, czyli niegdysiejszej ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sprawozdawcą był Sławomir Piechota, który obszernie omówił sam projekt i tryb pracy nad nim. Cytował opinię prof. Zolla w całości, a nawet przytoczył wątpliwości dotyczące opłacania operatora pocztowego. Podziękował też za wsparcie Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego

Następnie głos zabrał poseł Marek Plura (PO), który miał długie i emocjonalne wystąpienie. Mówił o prawie do stanowienia o sobie, samodzielności włączenia się w decydowanie o losach kraju.

Marek Ast (PiS) zgłosił wątpliwości co do głosowania przez pełnomocnika i korespodencyjnie. Sugerował także, że Piechota ukrywa opinie prawne mniej korzystne od tej sporządzonej przez prof. Zolla. Do argumentacji użył swojego syna, który ma orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności, a jednocześnie bierze udział w wyborach. W ten sposób sugerował – jak mi się wydaje – że w ogóle żadne rozwiązania nie są potrzebne.

Witold Gimtowt-Dziewałtowski (SLD) zadeklarował poparcie klubu dla projektu. Ubolewał, że prace nad nowelizacją nie zostały włączone w trakcie prac nad Kodeksem wyborczym. Wypowiedź o alfabecie brajla polecam adeptom polityki, bo to świetny przykład odwrócenia kota ogonem i to na dodatek z futerkiem do środka.

Eugieniusz Kłopotek (PSL) dzielnie bronił projektu, zwłaszcza przed zarzutami o brak konstytucyjności. Zażyczył sobie wprost, by ktoś złożył skargę konstytucyjną oraz by Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył już złożone skargi i wnioski związane z wyborami. W imieiu swojego klubu poparł gorąco projekt, za co otrzymał oklaski.

Jan Filip Libicki (PJN) podziękował posłom Piechocie i Plurze za pracę nad projektem. Zaproponował także głosowanie przez Internet, chociaż dosyć bezrefleksyjnie. Złośliwie zachęcał do składania wniosków konstytucyjnych i jednocześnie patrzeć w oczy niepełnosprawnych obywateli. Zarzucił też przeciwnikom (w domyśle PiS), że torpedują projekt, bo nie służy ich elektoratowi.

Kazimierz Ujazdowski (PiS) zapytał o możliwość odwołania się od decyzji wójta oraz o doręczanie przesyłek. Marek Ast (PiS) pytał o gwarancję tajności przy głosowaniu przez pełnomocnika oraz o rejestrowanie lub nie przesyłek. Magdalena Kochan (PO) w zasadzie nie zadała pytania… Potem jeszcze inni posłowie PO nie zadawali pytań, ale to tradycja debaty sejmowej. Ktoś się upomniał o osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, środki na dostosowanie lokali wyborczych i tak dalej… Poseł Warzecha (PiS) wykazał się z kolei brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem. Ale wystąpienie zaliczone i w statystykach będzie wykazane. Wydaje się też, że niektórzy posłowie czytali inny projekt… Jestem zdumiony, choć miałem się już nie dziwić.

Na pytania odpowiadał minister Sosnowski (MSWiA) w imieniu rządu poparł projekt. Odpowiedział na pytania, nawet na takie, na które znaleźć można było w projekcie. Potem w pyskówkę z posłami PiS wdał się minister Jarosław Duda. Było o kupowaniu głosów w Wałbrzychu i ogólnie groźnie. Poseł Piechota odpierał zarzuty cytując opinię prof. Grodzickiej oraz wspominając o negatywnej dra Piotrowskiego. Dużo mówił o sposobach głosowania w innych krajach, w tym głównie o głosowaniu korespondencyjnym. Zniechęcał także do głosowania przez Internet mając w ręku ekspertyzę, chociaż nie tą przygotowaną przez Internet Society Poland.

Projekt skierowano z powrotem do komisji nadzwyczajnej, więc kończę pisać i zbieram się do wyjścia. Przepraszam za niechlujną formę tego wpisu, ale pisałem go na bieżąco.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: