POPON dzielnie walczy o pieniądze

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosrawnych (POPON) zamierza złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ostatniej nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Dowiadujemy się tego ze strony internetowej POPON. Jestem ciekaw samego wniosku, jak i wyroku TK, który może mieć duże znaczenie na przyszłość.

POPONowi nie podobają się trzy rzeczy: zwiększone wymogi co do zatrudnienia w zakładach pracy, które uprawniają do obniżeń wpłat na PFRON u kontrahentów, odebranie zwolnień z niektórych podatków lokalnych oraz odebranie dofinansowań do zatrudnienia części emerytów. Warto przyglądać się, jak TK potraktuje zarzuty o zbyt krótkim vacatio legis czy naruszeniu zaufania do państwa, co wydaje się słabą argumentacją. Gdyby zmiany prawne uzależniać od tego, czy jakaś firma zawarła umowę, to nigdy nie dałoby się nic zmienić. Ale ja nie jestem sędzią Trybunału, więc będę po prostu obserwował.

Na moje oko drugi problem nie jest do wybronienia, bo przecież zmiana w ustawie nic nie zmienia w sytuacji finansowej ZPCh. Podatek, który nie był wpłacany do budżetu gminy trafiał bowiem na zakładowy fundusz rehabilitacji, a zatem – o ile nie stosowano żadnych przemyślnych sztuczek – i tak wychodził z firmy. Większe szansę widzę dla zmian w art. 22, bo faktycznie czas na dostosowanie nie był zbyt długi. Jednak w momencie wydania wyroku przez TK i tak będzie po ptakach.

Najciekawsza dla mnie jest sprawa dofinansowań do emerytów. Wyjaśnienia na stronie POPON są dosyć mgliste, więc nie wiem, jak mają zamiar powołać się na art. 32 Konstytucji. Jeżeli będzie chodziło o zróżnicowanie emerytów w zależności od stopnia niepełnosprawności, to ja też mam poważne wątpliwości natury konstytucyjnej. Dlaczego bowiem dofinansowanie do emerytów ze znacznym stopniem jest możliwe, a dla tych z umiarkowanym już nie? Zróżnicowanie jest możliwe, a czasem wręcz pożądane, ale musi mieć uzasadnienie. Podejrzewam jednak – jak to wynika z całości akapitu – że POPON będzie domagał się zrównania w dofinansowaniach emerytów i pracowników bez prawa do emerytury. Mam nadzieję, że gotowy wniosek zostanie opublikowany na stronie internetowej.

Ażeby jednak było jasne – wbrew tytułowi POPON nie walczy o prawa pracodawców, ale o pieniądze dla nich. Zmiany w ustawie odebrały im setki milionów złotych oraz prawo do dofinansowań emerytów, szczególnie tych młodych z resortów mundurowych. To są ogromne kwoty i trzeba o nie walczyć.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: