Ofensywa ustawowa na całego

Parlamentarzyści dostali popędu do uchwalania ustaw, w tym także tych dotyczących osób niepełnosprawnych. Dzisiaj wziąłem udział w trzech posiedzeniach i jakoś musiałem się podzielić wrażeniami. Bo w końcu skoro w tym biorę udział, to zdobywam doświadczenie, które jest bezcenne, więc chcę się nim podzielić.

Pierwsze posiedzenie dotyczyło ustawy o języku migowym i innych formach porozumiewania się. To ta ustawa obiecana w expose premiera i wyczekiwana przez środowiska osób niesłyszących. Kadencja się konczy, jakoś trzeba dopiąć obietnice, więc powstał projekt. Tempo powstawania wymusza kompromisy pomiędzy oczekiwaniami organizacji pozarządowych i możliwościami parlamentarzystów i państwa. No a wtedy nikt nie jest zadowolony. Dosłyszałem nawet głosy, że jak ma być taka ustawa, to lepiej, żeby w ogóle jej nie było. Nadzieja na porozumienie jest spora, bo i motywacja obu stron dosyć duża. Uwagi można zgłaszać do 11 lipca, a podkomisja zbierze się 14 lipca.

Drugie posiedzenie dotyczyło zmian w Kodeksie wyborczym i trwało bardzo krótko. Posłowie odrzucili wszystkie poprawki senackie, nawet jeżeli były sensowne. Pomiędzy obiema izbami naszego parlamentu istnieje jakaś rywalizacja i dosyć niesympatyczna chęć wykazania się wyższością. Taka zabawa dla dużych chłopców. Głosowanie odbędzie się w czwartek lub piątek, a uroczyste podpisanie ustawy przez Prezydenta Komorowskiego w połowie lipca.

Trzecie posiedzenie to było prawdziwe mistrzostwo świata. Kto by wszedł w trakcie, byłby świadkiem ostrej walki pomiędzy koalicją a opozycją. Nie zabrakło walenia rękami w stół, patetycznych zawołań "kończ waść! Wstydu oszczędź!" i wyciągania przewin sprzed wielu lat. Rej wodzili posłowie Suski, Piechota i Bańkowska, ale inni też dorzucali do pieca zdrowo. A chodziło o przywrócenie na trzy lata osobowości prawnej Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych… Zabawa wstępna trwała 75 minut (zmierzyłem), a potem przez 10 minut odbywało się czytanie i głosowanie. I co powiecie?! Na 54 posłów, którzy wzięli udział w głosowaniu 54 było za! A zatem nie chodziło tu o żadną dyskusję i wątpliwości, a jedynie o to, żeby się trochę powadzić. Ot tak – dla zdrowotności… Ustawa będzie zapewne uchwalona już po wakacjach, ale na pewno przed wyborami.

Doliczając jeszcze zaplanowaną zmianę ustawy o służbie cywilnej możemy się spodziewać przed końcem kadencji czterech ustaw, w tym jednej zupełnie nowiutkiej. Tempo iście wyścigowe, ale może i słusznie. Obawiam się jedynie, że w tym pośpiechu pogubią się ważne rzeczy i potem nikt już nie pochyli się nad popełnionymi w pędzie błędami. Tu jednak jest poważna rola dla organizacji społecznych, by pilnowały, monitorowały, interweniowały i ogólnie działały.

Reklamy

2 Responses to Ofensywa ustawowa na całego

  1. dei says:

    Ja dla samej rozrywki bym chetnie takie posiedzenie live zobaczyla. Mysleze to lepsze niz kino :)

  2. Domra says:

    Jest o co walczyć, PFRON to całkiem bogaty partyjny łup

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: