Trybunał się wypowiedział i sprawa jest skończona

Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie zgodności z Konstytucją RP niektórych zapisów Kodeksu wyborczego. Dla większości interesujące były sprawy związane z plakatami, podwójnymi dniami i okręgami jednomandatowymi, a dla mnie coś zupełnie innego.

Trybunał uznał za zgodne z Konstytucją głosowanie przez pełnomocnika i głosowanie korespondencyjne. Przyznaję, że czekałem na tą sentencję, bo sam miałem poważne wątpliwości co do pierwszej z tych instytucji. No bo przecież ani to głosowanie tajne, ani też równe, a niektórzy uważają, że także niezbyt bezpośrednie. Ale trybunał się wypowiedział i sprawa jest zamknięta.

Zatwierdzenie konstytucyjności głosowania korespondencyjnego także niesie ciekawe możliwości. Koalicja "Masz głos, masz wybór" już uruchamia akcję, by dać prawo głosowania listownego wszystkim, a nie tylko niektórym wyborcom niepełnosprawnym i przebywającym za granicą, ale wszystkim obywatelom mającym prawo wybierania. To ciekawa inicjatywa, którą osobiście popieram, bo to byłoby rozwiązanie uniwersalnie zaprojektowane, a nie specjalne dla pewnego rodzaju wyborców. Teraz można będzie wypróbować technikę, a za trzy lata wdrożyć w pełnym zakresie.

Przy okazji wyjaśniła się sprawa odwlekania przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego momentu podpisania nowelizacji Kodeksu wyborczego. Otóż TK rozpatrzył wniosek posłów PiS 14 lipca, więc podpisanie i opublikowanie mogło się odbyć już następnego dnia. Gdyby wyrok był inny, to Prezydent byłby w dosyć poważnym kłopocie, a tak sprawa zakończyła się pomyślnie.

Nadchodzi czas wdrażania nowych rozwiązań. Trzeba uruchomić akcję informacyjną i edukacyjną oraz przygotować samorządy do stosowania nowych instrumentów. Być może jeszcze w tym tygodniu napiszę o tym nieco więcej, bo sprawa wyjaśni się jutro. A na razie można pójść spać w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: