W walce o dostępność – Utilitia

Pisałem już o wielu ciekawych narzędziach wspierających dostępność (accessibility), ale po raz pierwszy piszę o narzędziu, z którym jestem związany osobiście. Zapraszam do testowania narzędzia, którego jestem ojcem chrzestnym i poniekąd akuszerem, więc mogę pisać o nim tylko dobrze.

Utilitia jest walidatorem dostępności serwisów internetowych zaprojektowanym i wykonanym w Polsce, a jego najważniejszymi cechami odróżniającymi od innych tego typu jest testowanie całych serwisów, a nie pojedynczych stron oraz kilka unikatowych walidatorów. "Cały" serwis oznacza w praktyce do 100 stron serwisu, co jest jednak bardzo dobrym przybliżeniem.

Używanie Utilitii jest bardzo proste – należy wpisać adres w pole edycyjne, zaznaczyć odpowiednie pola wyboru i uruchomić walidację. Zarejestrowani użytkownicy mają możliwość testowania całych serwisów, a nie zarejestrowani – tylko pojedynczych stron. Dodatkowo zarejestrowani użytkownicy mają dostęp do archiwalnych raportów z testów, co pozwala na porównywanie wyników po dokonaniu ewentualnych poprawek.

Na razie usługa jest bezpłatna i może z niej korzystać każdy. Proszę też pamiętać, że to wciąż jest wersja beta i wszelkie uwagi są mile widziane. Można je przesyłać na adres administrator@utilitia.pl albo zostawiać w komentarzach pod tym wpisem. Z drżeniem serca zapraszam do testowania.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: