Przesuwanie pułapki

W Sejmie przesuwają pułapkę świadczeniową. Przesuwają o jakieś 1300 złotych, więc jak się ktoś zagapi, to i tak w nią wpadnie. "Dobre i to" jak napisał ktoś na liście dyskusyjnej. Przecież mogło się pogorszyć, a się polepszyło…

W trybie nadzwyczaj szybkim procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Poselski projekt powstał dzięki akcji społecznej i początkowo był bardzo ambitny, bo faktycznie likwidował pułapkę, przynajmniej finansową. Polegał na skreśleniu art. 10, w którym opisywano ile i z jakich źródeł można dorobić bez ryzyka utraty wypłaty świadczenia.

Potem projekt się gruntownie zmienił i ostał się z niego limit 70% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznie zamiast dotychczasowych 30%. A zatem pułapkę przesunięto o jakieś 1300 złotych i przykryto liśćmi na poziomie ok. 2300 złotych. Kto jednak się zagapi i w nią wpadnie, nadal będzie poważnie w plecy.

Nie twierdzę, że ta nowelizacja jest niczym. Jednak to zdecydowanie za mało, żeby z dumą mówić o likwidacji pułapki rentowej.Przyznam, że jeszcze kilka lat temu byłbym zadowolony z takiej nowelizacji. Jednak te kilka lat pozwoliło mi na lepsze zrozumienie mechanizmów, jakie kryją się za pułapką rentową i wiem, że problemu w ten sposób rozwiązać się nie da. Może troszkę złagodzić w wypadku kilkunastu tysięcy rencistów socjalnych.

Na uchwalenie ustawy jest bardzo mało czasu. Sejm powinien projekt przegłosować w przyszłym tygodniu, a Senat winien zająć się nim bezzwłocznie. Jakiekolwiek poprawki wprowadzone przez jedną z izb parlamentu mogą projekt położyć, bo w połowie września jest ostatnie posiedzenie Sejmu. Podobno jednak determinacja posłów jest duża, a zatem i szansa jest ogromna. Pomimo moich obiekcji – ściskam kciuki.

Reklamy

One Response to Przesuwanie pułapki

 1. Han says:

  a cos wiecej?
  bo malo rozumiem,
  jaka jest max kwota jak sie pracuje np. na umowe-zlecenie,
  a jak bedzie potem?

  pozdro
  Han

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: