Halo! Czy mnie słychać?!

W poniedziałek Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę o języku migowym. Uroczyście, w Belwederze i w obecności organizacji pozarządowych i Rzecznika Praw Obywatelskich. Było podniośle i w ogóle. W tym samym czasie niesłyszącym obywatelom odbierano drugą ręką prawo do prowadzenia samochodu.

Głuchota jest najwyraźniej powszechniejsza, niż się zdaje. Cierpią na nią politycy i urzędnicy, szczególnie ci, którzy “przez pomyłkę” uniemożliwili otrzymanie prawa jazdy osobom z ograniczeniem słuchu. Nowe przepisy nakazywały sprawdzenie słuchu metodą prostą i skuteczną: z odległości trzech metrów delikwent miał usłyszeć szept. Dlaczego tak to wymyślono? Nikt już teraz nie dojdzie, a rząd, a ściślej Ministerstwo Zdrowia, z pomysłu się wycofuje.

To wszystko wynika z problemów z komunikacją pomiędzy Głuchymi i Słyszakami. To wyraźnie pokazuje, jak ważna była ustawa o języku migowym i jak mało spraw załatwi. Podobno o sprawie praw jazdy huczało w środowisku od kilku miesięcy, a przecież echa nie przedostały się na zewnątrz.

Bo problem jest znacznie większy, a wynika w dużej części z hermetyczności środowiska osób niesłyszących, zwłaszcza posługujących się językiem migowym. Oni mają swoje kanały komunikacji, które są niedostępne dla nas tak samo, jak nasze są niedostępne dla nich. Trochę jak mniejszość kulturowa lub religijna, na przykład Amisze. A przecież to są także obywatele Polski i mają pełnie praw, przynajmniej teoretycznie

Bariera w komunikacji może wystąpić w dowolnym kierunku. Środowisko osób niesłyszących wystosowało żądanie przeprosin od Ministerstwa Zdrowia za ich “pomyłkę”. Czy się doczekają?

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: