Zgłoś się po nakładkę

To już niemal ostatni moment, by w swojej gminie zapotrzebować nakładkę na kartę do głosowania w alfabecie brajla. Trzeba przy tym uważać, żeby nie dać się zbyć.

Wbrew temu, co podają niektóre media, potrzebę głosowania za pomocą nakładki można zgłaszać do poniedziałku 26 września. Warto przy tym pamiętać o kilku rzeczach:

  1. Zgłosić taką potrzebę można telefonicznie, pocztą elektroniczną lub osobiście.
  2. Nie ma obowiązku wypełniania żadnych formularzy lub okazywania orzeczeń. Takie żądanie jest niezgodne z Kodeksem wyborczym.
  3. Przy zgłoszeniu chęci głosowania za pomocą nakładki należy podać swój obwód wyborczy. Zazwyczaj wystarczy podać adres zamieszkania, ale niekiedy urzędnicy mogą być bardziej wymagający i wtedy trzeba dowiedzieć się o numer obwodu.
  4. Numer i adres obwodu można uzyskać od tego samego urzędnika, bo zobowiązany jest on do udzielania informacji niepełnosprawnym wyborcom.
  5. Głosuje się w swoim lokalu wyborczym! Czasem można usłyszeć, że za pomocą nakładki głosuje się w specjalnych lokalach dla wyborców niepelnosprawnych, ale to jest nieprawda.
  6. Od urzędnika można się także dowiedzieć, jakie komitety wyborcze i jacy kandydaci zarejestrowali się w danym obwodzie, co pozwoli zapamiętać numer listy i kandydata, a zatem także oddać głos samodzielnie.
  7. W lokalu wyborczym przewodniczący komisji jest zobowiązany do odczytania obwieszczeń wyborczych.

Za 16 dni będzie trzecia szablonowa niedziela. Trzeba się przygotować!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: