Dwie renty socjalne

Od tygodnia mamy bardzo ciekawą sytuację, jeżeli chodzi o rentę socjalną. Otóż – mamy tak naprawdę dwie renty socjalne, chociaż nijak nie można tego wywnioskować z samej ustawy o rencie socjalnej. Jak to się stało? Ano – z rozpędu.

Tajemniczą informację można znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

Renta socjalna  Od 1 marca 2012 r.:

 1. zwaloryzowana 682,67 zł
 2. przyznana po raz pierwszy 671,31 zł </ol

  Jak to się mogło stać, że nagle mamy dwie wysokości renty socjalnej, skoro od jej zaistnienia zawsze była tylko jedna? Może znowelizowano ustawę o rencie socjalnej i skomplikowano w ten sposób cały system… Nic podobnego! W ustawie po staremu wysokość renty socjalnej określa się w sposób następujący:

  Art. 6.
  1. Renta socjalna wynosi 84 % kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy określonej w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
  2. Rentę socjalną waloryzuje się na zasadach i w trybie określonych dla emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
  3. Waloryzacji renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy.

  Zatem wszystko jest jasne: bierzemy sobie najmniejszą rentę określoną ustawą, mnożymy przez 0,84 i otrzymujemy wysokość renty socjalnej. Jednak podstawowe prawa matematyki wyraźnie nam mówią, że to będzie jedna wartość liczbowa. Skąd zatem wzięła się ta druga?

  Ta druga wzięła się z zabawnego błędu legislacyjnego. Nowa renta socjalna (ta niższa) wyliczana jest na podstawie zapisów z ustawy o rencie socjalnej. Druga (ta większa) wynika z waloryzacji kwotowej, której poddano rentę socjalną. Podobnie jak wszystkie inne świadczenia podniesiono ją bowiem o 71 złotych. A że matematyka jest nieubłagana – kwoty się rozjechały. Waloryzacja renty socjalnej powinna wynieść bowiem mniej, niż 71 złotych i to właśnie o te 11 złotych z groszami.

  Niby drobiazg, ale właśnie tak się paprze prawo. Bo z tej pomyłki trudno będzie wybrnąć. Do trybunału Konstytucyjnego skierowali ustawę waloryzacyjną niezależnie Prezydent RP Bronisław Komorowski i Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz. Tyle że raz przyznanego świadczenia nie da się tak łatwo odebrać. Za rok wydarzy się prawdopodobnie waloryzacja procentowa i oba rodzaje rent nadal będą się różnić wysokością, przy czym jedna z nich będzie niezgodna z ustawą o rencie socjalnej. I tak do końca świata i jeden dzień dłużej. Dobranoc politycy i urzędnicy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: